flüt fiyatları, yan flüt fiyarları, flüt, yan flüt, flüt çalma, flüte, flüt çalma
4 sene önce admin tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Yan Flüt Üfleme Tekniği

Yan Flüt Üfleme Tekniği
f07 Yan Flüt Üfleme Tekniği
Yan Flüt Nasıl Tutulur? Yan Flüt Üfleme Tekniği Nasıl Olmalıdır?
 1. Bir elinizi ağzınıza yaklaştırın. Dudak pozisyonunuzu hiç bozmadan iki dudağınız arasında küçük ve oval bir delik oluşturun. Bu delikten, elinizde yara varmış gibi serin bir hava vererek üflemeye çalışın.
 2. Üfleme yaparken ŞUNU HİÇ UNUTMAYIN, karın kaslarınız sıkı olmalı. Flüt çalarken nefesinizin basıncını ayarlamak bu sayede mümkün olabilir. Soluma nefesinizi alıp verirken karnınız şişer ve yeniden iner. Flüt çalarken ise basınçlı bir hava söz konusu olur. Karın kaslarınız sıkı olacağı için nefes alıp vermede karnınızın şişip inmesi olmaz-olmamalıdır.  Flüte üfleyeceğiniz nefesin göğüs boşluğunda depo edilmesi gerekir. Bu açıklamadan, flüt çalarken bütün vücudunuzun kasılması anlaşılmamalıdır. Aksine, karın kaslarınızın dışında kalan kol, bacak,  boyun kaslarının oldukça gevşek ve rahat olması gerekir.
 3. FlütYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... »ünüzün resimde gördüğünüz gibi, şimdilik sadece birinci parçasını yani ağızlığı, açık tarafı ağzınıza gelecek şekilde alt dudağınıza oturtun.
 4. Flütünüzün üfleme deliği ile dudaklarınız arasında oluşturduğunuz oval delik karşı karşıya gelsin.
 5. Bu esnada başınız dik durmalı. Deliğin üzerini üst dudağınızla kapatmayın.
 6. Dudaklarınızı uzatmayın. Normal duruş pozisyonunda kalsın.
 7. Alnınızın ortasından çenenize inen çizgi ile flütünüzün eksen çizgisi 90 derecelik açı oluştursun. Flütünüz yere paralel olsun. Bunu yaparken yukarıdaki fotoğrafı ve onun üzerindeki şekli iyice inceleyin.
 8. Bu işi ayna karşısında ve ayakta yapmanızın, doğru bir üfleme pozisyonuna ulaşmanızda size çok yararı dokunur. Aynadaki pozisyonunuz yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi olmalıdır.
 9. Dudaklarınızı salmayın. Aksine hafifçe gergin tutun.
 10. Dişlerinizi birbirine değmeyecek şekilde yaklaştırın, tam kapatmayın.
 11. Bütün bu uyarıları yerine getirdikten sonra, kendinizi sıkmadan, yormadan sağlıklı bir ses elde edinceye kadar kısa aralıklarla “TUFFFF” “TUFFFF” der gibi üfleyin. Buna DİL VURMA denir. Bunu yaparken diliniz dişlerinizin arasından çıkmasın. Dudağınıza değmesin. Tükürür gibi dil vurmayın. Dil vurmayı hiçbir zaman PUU PUU ya da PUFF PUFF şekline dönüştürmeyin. Havanın bir kısmı içeriye bir kısmı dışarıya gidecek şekilde başınızın açısını ayarlayın.
 12. Doğru sesi bulduğunuzda dudak pozisyonunuzu bozmadan uzun uzun üfleyin. Üflemeye her yeniden başlamada dil vuracaksınız. Dil vururken dudağınızı oynatmayın.
 13. Üflediğiniz havanın flüte çarpma açısını, dudaklarınızı ileri veya geri hareket ettirerek bulmaya uğraşmayın. Doğru açıyı başınızın öne veya arkaya hareketleriyle bulmaya çalışın.
 14. Yukarıdaki şekli incelediğinizde flütünüzün üç oktavlık ses sınırının (register’inin) dudak pozisyonları dikkate alınarak üç bölüme ayrıldığını ve her bölümün nefes açısının farklı olduğunu göreceksiniz. Şekilde gördüğünüz açılar bilinçli olarak abartılı çizilmiştir. Burada anlatılmak istenen, her sesin farklı bir nefes açısının olduğudur. Kalın seslerde, baş hafif öne eğilerek nefesin açısı daha dik olmalı, ince seslere çıkıldıkça, baş kademe kademe yukarı kaldırılarak nefesin açısı daraltılmamalıdır. Çalışmalar ilerledikçe bu alışkanlık refleks haline dönüşecektir.
 15. Hışırtısız, pürüzsüz, net ve dolgun bir ses elde edinceye kadar bu çalışmayı aralıklarla sürdürmelisiniz.
 16. Temiz ses çıkaramadıysanız, bu durumu olağan kabul edin. Ancak yukarıdaki ayrıntılardan bazılarının kaçmış olabileceğini de unutmayın. Bu sebeple,  bu ayrıntıları dikkatlice yeniden inceleyip uygulamayı deneyin.
 17. Flüt çalmaya başladığınız ilk günlerin çalışmaları sırasında, hafif baş ağrıları hissetmeniz doğaldır. Hatalı üfleme ve bunun için harcanan güç sonucu meydana gelen bu rahatsızlık geçicidir. Telaşlanmaya ve ilaç kullanmaya hiç gerek yoktur. Bir süre dinlendikten sonra geçtiğini siz de göreceksiniz. Temiz sesler elde etmeye başlandığında, diyaframNefes Tıslama Çalışması. Devamını oku ... »ınızı ve karın kaslarınızı doğru kullandığınızda böyle bir sorun yaşamazsınız.
 18. Flütü tutuş ve duruş, üfleme tekniği, flüt öğreniminin ilk konularıdır. Bu temel tekniklerde oluşabilecek hataları daha sonra düzeltmek, oldukça uzun zaman almakta, hatta birçoğu da düzeltilememektedir. Uyarıların tümünü doğru anladığınızı ve uyguladığınızı düşünseniz bile, başlangıçta bir uzmandan alınacak yardımın, flüt öğrenimine sağlayacağı katkıyı göz ardı etmemelisiniz. Yan flüt dersiYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... » almadan bu enstrümanı çalmak oldukça zordur.

Yazı, Mustafa Arı imzalı “Yan Flüt Metodu” kitabından alıntıdır.

flüt, flüt dersi, flüt dersleriYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », fluteYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », flütlerYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », fülütYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », yan flütYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », yan flüt dersYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », yan flüt dersiYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », yan flüt dersleriYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... », yan flüt nasıl tutulur, yan fülütYan Flütte Vibratonun Oluşumu. Devamını oku ... »

Share and Enjoy

 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
 • wp socializer sprite mask 32px Yan Flüt Üfleme Tekniği
Yazar : admin
Benzer Yazılar
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
Şu Konularda İlginizi Çekebilirclose
Email
Print